Perpetual Awards

The BRADFORD TROPHY
The Bradford Trophy is given to a sailor in the Beetle fleet who shows the most enthusiasm, good sportsmanship and cooperation.

2006 Nonie Price
2007 Geri Abdoo
2008 Tom Kligerman
2009 Bill Boll
2010 Steve Glovinsky
2011 Dick Newton
2012 Richard Chase
2013 Ken Boll
2014 John Kelly
2015 Bill Adams
2016 Julia Bradford
2017 Carol Carmody and Susan Kelly

THE ELLIS TROPHY
The Ellis Trophy, given in memory of Harriet Cottrell Ellis, mother of Dwight, Arthur, Cal, and Charlie, to the most improved sailor for the season.

1958 Arthur Ellis
1959 George Fisk Jr
1961 Richard Kaiser
1962 Marcia Lee Lane
1963 John C Kinne, Jr
1964 Linda J Lane
1965 Nathaniel C. Earle
1966 William Boll
1967 Susan P Owen
1968 Richard Chase
1969 Elizabeth Flood
1970 William Adams & Edward Adams
1971 Andrew E Balzerit
1972 Jim Buffum
1973 Lucy Sexton
1974 James Bush
1975 David Houghton
1976 William Hayes
1977 Lee Darling
1978 Mary Beth Glynn
1979 L. Scott Brooks
1980 Lauren Lambert
1981 Walter McCormack
1982 Kevin Duffy
1983 Ellen Dumouchel
1984 Christopher Jensen
1985 Scott McCormack
1986 Jason Gefaell
1987 Brooke Doherty
1988 Scott Burris
1989 Cabot Earle
1990 Robert Johnston
1991 David Ellis
1992 Kelly Anthony
1993 Peter Winter
1994 Lauren O’Connell
1995 Peter Winter
1996 Berry Kurland
1997 Trevor O’Loughlin
1998 Alex Sherman-Ash
2000 Eric Russo
2001 Jackie Poinier
2002 Joseph Demaio
2003 Christopher Dwyer
2004 Jack Ingham
2005 Katherine Kinney
2006 Brianna Travers
2007 John Gilpin
2008 Teddy Best
2009 Elizabeth Hark
2010 Sarah Kelly
2011 Jane Reynolds
2012 Tessa Mannix
2013 Liam Murphy
2014 Adam Wiatrowski
2015 Lexi Barry
2016 Andrew Sarzen
2017 Zachery Liberman-Wingerter

THE MERRIMAN-LANE TROPHY
The Merriman-Lane Trophy is given to the most enthusiastic sailor in the program, a sailor who has true love for the sport.

1966 Artie Ellis – Teddy Sherman
1967 Roger Squire
1968 Roger Squire
1969 Richard Chase
1970 Nicholas N Perry
1971 Rob Buffum
1972 Edward R Adams
1974 William Adams 3rd
1975 Lowell S. Brooks Jr
1976 Jim Buffum
1978 David Houghton
1979 David Houghton
1970 Bob Perry
1971 Michael Atkins
1982 Sally MacCowatt
1983 Laurent Colombant
1983 Charles T Wheaton
1984 Melissa J Sherman
1985 W Greth Lester
1986 Lowell S Brooks Jr
1987 Jeff & Bob Grieb
1988 Ryan J Davenport
1989 Teddy Field
1990 Linda & Hillary Merriman
1991 Cabot Earle and Sam Lester
1992 Christopher C Hyde
1993 Daniel J Medeiros
1994 Peter Winter
1995 Thomas E Coleman
1996 Blair B Anthony
1997 Thomas G Sherman
1998 Molly D Byrnes
2000 Heather Wakeman
2001 Vince Reppucci
2002 David Bannish
2003 Jack Rogan
2004 Christopher Dwyer
2005 Maggie Hark
2006 Rebecca Kligerman
2007 Jackson Mannix
2008 Charlie Brooks
2009 Christopher Hark
2010 Sam Johnson
2011 Bennett Capozzi
2012 Tommy Whittemore
2013 Ryan Travers
2014 Charlie Newman
2015 Andrew Scotti
Lexi Barry

THE NAT EARLE TROPHY

2002 Andy Sherman-Ash
2003 Greg Reppucci
2004 Courtney Sherman
2005 Veronica Inghamn
2006 Patrick Bacon-Blaber
2007 Jeffrey Levins
2008 Briana Travers
2009 Hugh Reynolds
2010 Maggie Brooks
2011 Tommy Whittemore
2012 Charlie Newman
2013 Jane Reynolds
2014 Brooke Barry
2015 Adam Wiatrowski
2016 Lexi Barry
2017 Beatrice Flynn

THE PROSSER TROPHY
The Prosser trophy is given in honor Richard L. Prosser to the sailor who best exemplifies the qualities of helpfulness and good citizenship and demonstrates good sportsmanship both on and off the race course and pond.

1970 Tom Kligerman
1971 Scott Wakeman
1986 Melissa J. Sherman
1987 Christopher J. Wild
1988 Jeffrey R. Grieb
1989 Brian W. Ellis
1990 Greth Lester
1991 Derick Prelle
1992 Sam Lester
1993 Jonathan T. Grieb
1994 Nathan Barber
1995 Chris Hyde
1997 Lauren O’Connell
1998 Thomas J. Capalbo III
1999 Bennett H. Haynes
2000 David S. Bryant
2001 Annie Lovell
2001 Wendy Lovell
2002 David Alexandre
2003 Vince Reppucci
2004 Greg Reppucci
2005 Marina Reppucci
2006 Christopher Dwyer
2007 Michael Haidar
2008 Rebecca Kligerman
2009 Andrew Scotti
2010 Jackson Mannix
2011 Briana Travers
2012 Matt Scotti
2013 Thomas Capozzi
2014 Julia Haidar
2015 Charlie Flynn
2016 Chris Hart
2017 Alex Haidar

THE ST. JOHN TROPHY
The St. John trophy is given to the sailor who has had an outstanding season in the on- and off-pond 420 Regatta Series and best exemplifies the goals of the WYC 420 program.

1999 Berry Kurland
2000 Alex Sherman-Ash
2001 David Bannish
2002 Thomas Sherman
2003 Andy Sherman-Ash
2004 Vince Reppucci
2005 Courtney Sherman
2006 Marina Reppucci
2007 Greg Reppuci
2008 Jack and Veronica Ingham
2009 Christopher Dwyer
2010 Matthew Scotti
2011 Michael Haidar
2012 Lizzie Hark
2013 Chris Hark
2014 Sam Johnsen
2015 Ryan Travers
2016 Charlie Newman
2017 Ryan Travers

The BARNEGAT SNEAKBOXES

1936 Wasp
1937 Firefly
1938 Wasp
1939 Moth
1940 Wasp
1941 Black Widow
1942 Black Widow
1943 Sandflea
1944 Chigger
1945 Moth
1946 Chigger
1947 Chigger
1948 Flit
1949 Chigger
1950 Flit
1951 Cicada
1952 _
1953 Chigger

Racers:
Flit- Bennett, Utter
Firefly- Parkhurst, Pierce, Coy
Wasp- Boss, Buffum
Moth- Kolstad
Chigger- Rowe, Slimmon
Cicada- Demorest